چگالی کلمات کلیدی (Keyword Density)


Keyword Density

 

Keyword Density یا چگالی کلمات کلیدی چیست و مقدار ایده آل آن چقدر است؟

زمانی که از چگالی کلمات کلیدی صحبت می شود ما به یاد روش منسوخ شده کیورد استافیگ می افتیم که تنها با به کار بردن کلمات کلیدی در متن بتوانیم آن صفحه از سایت را به صفحه اول گوگل برسانیم. متخصصان سئو دو دسته هستند عده ای معتقدند هنوز تراکم عبارت کلیدی  در سئو مهم هست و عده ای معتقدند که دیگر در سئو تاثیری ندارد. با پیشرفت تکنولوژی Semantic گوگل ،به کاربردن زیاد کلمه کلیدی در متن باعث اسپم و ناخوانا شدن متن و در نتیجه پنالتی شدن سایت توسط گوگل می شود. با پیشرفت تکنولوژی Semantic گوگل، چگالی کلمه کلیدی هم چنان فاکتور مهمی در سئو می باشد.

کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) چیست ؟

قبل از اینکه با چگالی کلمه کلیدی در سئو آشنا شویم بهتر است با روش های قدیمی که به جای تراکم عبارت کلیدی استفاده می شد آشنا شویم .حدود ده سال پیش که هنوز بحثی تحت عنوان تراکم عبارت کلیدی وجود نداشت متخصصان سئو از کیورد استافینگ استفاده می کردند ،کیورد استافینگ به این معنی هست که صفحه سایت را از کلمه کلیدی پر می کردند و معمولا این کلمه را در فوتر یا پاورقی سایت قرار می دادند احتمالا در قدیم شما هم سایت هایی را دیده اید که از کیورد استافینگ استفاده می کردند .

برای مثال سایتی که در زمینه هتل فعالیت می کرد ،پشت سر هم کلمات مرتبط با هتل را تکرار می کرد :

هتل های ارزان شیراز،هتل های ارزان اصفهان،هتل های ارزان مشهد و ….

اما امروزه با وجود الگوریتم های پیچیده گوگل این روش به کل منسوخ شده است و گوگل به هچنین صفحاتی هیچ رتبه و ارزشی نمی دهد .

به طور کل اگر بخواهید امروز با روش کیورد استافینگ یک سایت را بالا بیاورید بدون شک شما توسط گوگل پنالتی خواهید شد.

چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) چیست ؟

چگالی کلمه کلیدی یا تراکم کلمه کلیدی به تعداد باری که کلمه کلیدی در متن تکرار می شود گفته می شود .

انواع کلمات کلیدی Keyword Density :

کلمات کلیدی که در متن استفاده می شوند باید تغییرات جزیی داشته باشند یعنی فقط همان کلمه کلیدی را نباید استفاده کرد . برای مثال فرض کنید فردی در اینترنت به دنبال کاهش وزن هست ،ممکن هست که در گوگل روش های کاهش وزن را جستجو کند یا فرد دیگری جستجو کند که کاهش وزن سریع و ….

شما باید هر نوع کلمه کلیدی در متن خود استفاده کنید .

در تصویر زیر کلمات کلیدی مرتبط و پیشنهاد گوگل را مشاهده می کنید که این کلمات ممکن است عباراتی باشد که رقبا در عنوان های خود استفاده کردند و ترافیک بالایی هم داشته ،پس خیلی خوب می شود که شما هم در متن خود از این عبارات استفاده کنید .

با توجه به پیچیده تر شدن الگوریتم های دیگر و اینکه گوگل کیورد استافینگ را تشخیص می دهد زمانی که کراولر (خزنده های)گوگل صفحه را کراول می کنند ،کلمات کلیدی مرتبط را درک کرده و از کلمات جانبی و مرتبط با کلمه کلیدی اصلی موضوع اصلی متن را تشخیص می دهد.

فرمول محاسبه چگالی کلمه کلیدی Keyword Density :

چگالی کلمه کلیدی و نحوه محاسبه آن بحثی است که بین متخصصان سئو متفاوت هست.برخی از متخصصان سئو بر این باور هستند که چگالی کلمه کلیدی دیگر در سئو تاثیری ندارد ولی همچنان برخی دیگر از سئو کارها معتقدند که همچنان چگالی کلمه کلیدی در سئو محتوا تاثیر گذار هست . Keyword Density

برخی از متخصصان سئو می گویند که تراکم کلمه کلیدی باید 1 تا 3 درصد تعداد کلمات متن باشد و اگر تعداد کلمات کلیدی متن شما بیشتر از این تعداد باشد سایت شما توسط گوگل به عنوان اسپم شناسایی خواهد شد.

عده ای عقیده دارند که در هر 200 کلمه فقط یکبار کلمه کلیدی تکرار شود به عبارت دیگر اگر یک پاراگراف از متن 200 کلمه بود یکبار کلمه کلیدی در آن استفاده شده باشد . البته می توانید که بیشتر از یکبار هم استفاده کنید اما خطر پنالتی شدن توسط گوگل وجود دارد و این یک معیار مناسب می باشد .

برخی دیگر معتقدند برای محاسبه تراکم کلمه کلیدی باید تعداد تکرار کلمه کلیدی را بر تعداد کل کلمات تقسیم کنیم ،عدد بدست آمده چگالی کلمه کلیدی هست .فرمولی که برای محاسبه تعداد تراکم کلمه کلیدی در سئو تعریف کردند به شرح زیر است :

100  * تعداد کل کلمات متن / تعداد تکرارکلمه کلیدی  = چکالی کلمه کلیدی

هنگام محاسبه تراکم عبارت کلیدی در این روش مطمئن شوید که تگ های HTML و دیگر تگ های درون صفحه را نادیده گرفته اید چرا که معمولا این تگ های embed شده در متن صفحه ظاهر نمی شوند.

تراکم کلمه کلیدی در سئو چه تعداد باید باشد ؟

ولی در اصل فرمول خاصی برای محاسبه تعداد تکرار کلمه کلیدی وجود دارد و طبق معمول همیشه در سئو باید عرض کنیم این مورد هم بستگی دارد. برای بدست آوردن چگالی کلمه کلیدی باید رقبا را آنالیز کنیم :

 1. تعداد کل کلمات متن رقبا
 2. تعداد تکرار کلمه کلیدی (تراکم کلمه کلیدی)

برای بهبود رتبه سایت خود در گوگل همیشه سعی کنید متن کاملی بنویسید، برای کاربر متن بنویسید نه گوگل و تعداد کلمات متن شما از متن رقبا بالاتر باشد ولی بهتر است که تراکم کلمه کلیدی بیشتر از متن رقیب نباشد زیرا در این حالت ممکن است سایت شما به دلیل تکرار بیشتر از حد کلمه کلیدی برای گوگل به عنوان اسپم بیش شناخته شود و این باعث می شود که اسپم اسکور سایت شما افزایش یابد..

نحوه توزیع کلمه کلیدی:

نحوه توزیع کلمه کلیدی در متن مهم است، برای مثال اگر شما در دو پاراگراف از متن 10 بار کلمه کلیدی خود را تکرار کرده اید بدون شک کارتان اشتباه است. بهتر است کلمه کلیدی و کلمات کلیدی مرتبط یا کلمه کلیدی فرعی خود را در قسمت های مختلف متن قرار دهید، از جمله این که می توانید در 7 قسمت زیر قرار دهید :

 • عنوان صفحه
 • سرفصل های صفحه شامل تگ H1،H2،H3،H4،H5،H6
 • متن اصلی
 • URL سایت : اگر شما از URL لاتین در سایت خود و هم چنین از افزونه ای یواست یا رنک مث استفاده می کنید به شما پیغامی خواهد داد مبنی بر این که کلمه کلیدی اصلی در URL یافت نشد، این اشکال از افزونه یواست یا رنک مث هست و هیچ ابزاری کامل نیست و گوگل متن فارسی و انگلیسی را متوجه خواهد شد.
 • تگ Alt تصاویر موجود در صفحه
 • لینک های داخلی سایت
 • توضیحات متا یا Meta Description

4 استراتژی مهم در چگالی کلمه کلیدی:

برای مدیریت بهتر تراکم کلمه کلیدی در متن از این 4 استراتژی استفاده کنید:

 • برای کاربر محتوا بنویسید نه گوگل

سعی کنید بهترین محتوا را برای خوانندگان بنویسید. کافیست طبیعی بنویسید و به صورت نرمال از کلمه کلیدی در متن استفاده کنید.

 • برای افزودن مترادف های کلمه کلیدی از Keyword steaming استفاده کنید .

Keyword Density steaming به این معنی است که اگر از یک کلمه کلیدی استفاده می کنید از کلمات حالت جمع هم استفاده کنید. برای مثال اگر در مورد چگالی کلمه کلیدی مطلبی می نویسید، چگالی کلمات کلیدی هم در متن خود استفاده کنید. از آن جا که گوگل این کلمات را تشخیص داده و به هم مرتبط می داند از این کلمات استفاده کنید تا حمایت بیشتری از کلمه کلیدی خود داشته باشید و به تکرار کلمه کلیدی خود تنوع دهید.

 • از کلمات کلیدی معنایی استفاده کنید تا به کلمه کلیدی اصلی، مفهوم بیشتری داده باشید

Keyword Density معنایی عباراتی نظیر مترادف ها، حالت های دیگر کلمه(مثل فعل، صفت)، و لغاتی مرتبط به کلمه کلیدی مورد نظر هستند. آنها از نظر خودِ کلمه، مرتبط به حساب نمی آیند، بلکه بخاطر معنی و مفهومشان مرتبط در نظر گرفته می شوند. به عنوان مثال، کلمات کلیدی معنایی برای “دکوراسیون داخلی” ممکن است “تغییر دادن دکوراسیون منزل” یا “طراحی کردن دکوراسیون داخی” باشد. از آنجایی که گوگل سئو معنایی (Semantic seo) را به خوبی تشخیص می دهد این کلمات مرتبط به هم را تشخیص می دهد و بدون تکرار کلمه کلیدی شما به صفحه سایت شما از نظر سئو رتبه می دهد.

 

منبع: w3design


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *